Anasayfaya dön
 
BU BÖLÜMDE
Katodik Koruma    

Katodik Koruma Sinyalizasyon İşleri

Katodik koruma sisteminin ana amacı çelik borulu su ve doğalgaz taşıma hatlarında boruların korozyona karşı korunmasını sağlamaktır. Galvanik anotlu sistemlerle korunmuş olan hattın, haftalık olarak belirli mesafelerde sistem potansiyeli ve anottan çekilen akım şiddeti ölçüm değerleri kontrol edilir.

Hesaplama sonucunda sistemin korunup korunmadığı gözlemlenir. Oldukça uzun nakil hatlarında haftalık ölçüm yapılması, zorlu arazi şartlarıyla mücadele, ulaşım zorluğu, yakıt maliyetleri, iş gücü kayıplarını da beraberinde getirmektedir. Bu maliyetler sinyalizasyonun önemini ortaya çıkartmaktadır.


Şekil 1: Katodik korumanın el ile ölçülmesi. Lütfen detay için burayı tıklayın.Türkiye'de ilk defa kablosuz olarak ŞAHEL A.Ş. tarafından II.Merhale Projesi-Yeşilçay Sisteminde başarıyla uygulandı. Tüm ARGE çalışmaları ŞAHEL A.Ş. tarafından yapılan sistem başarıyla uygulanmış ve DSİ'ye teslim edilmiştir. Sinyalizasyon şebekesi üzerinden SCADA merkezine bağlı aktarımını otomatik olarak gerçekleştirir.


Şekil 2: Katodik korumanın GSM ile merkeze aktarılması. Lütfen detay için burayı tıklayın.

Şekil 3: Katodik koruma sinyalizasyonunun genel yapısı. Lütfen detay için burayı tıklayın.


Uygulama Görüntüleri

Önceki Slayt Show
Başlat/Durdur
Sonraki
En üste dön